Kā kopt flīzes?

PPP jeb flīzes kopt ir vienkārši

 

Virginija VERVEČKAITE

Flīžu kopšana, atkaļķošana  ir daudzu saimnieču reālas galvassāpes, taču, izmantojot atbilstošus tīrīšanas līdzekļus, flīzes vienmēr var spīdēt kā jaunas.

Bieži, izvēloties flīzes, vispirms skatās, vai tās ir praktiskas. Un šī īpašība ir atkarīga no virsmas. Diemžēl vēl nav izgudrotas flīzes, uz kurām nenosēstos kaļķi, citi netīrumi, bet iespējams izvēlēties arī tādas, uz kurām šīs lietas nebūtu pamanāmas. 


Kopšana ekspluatējot

Lai saglabātu keramikas flīžu tehniskās un estētiskās īpašības, tās, tāpat kā daudzas citas virsmas, ievērojot konkrētus noteikumus un rekomendācijas, atbilstoši jākopj un jātīra. 

Pirmkārt, no vairuma pārdodamo mazgāšanas līdzekļu vislabāk izvēlēties tādu, kuru rekomendē flīžu ražotāji. Otrkārt, kopumā gan keramikas, gan akmens  masas flīzes kopt nav sarežģīti, jo tās neuzsūc mitrumu, netīrumus, un ir viegli tīrāmas. Tikai vajadzētu ievērot dažus padomus: mazgāt flīzes pēc būvdarbiem un periodiski tīrīt.

 

Optiskā viltība

Jo daudzkrāsainākas flīzes, jo mazāk redzami kaļķu sanesumi, bet uz tumšām flīzēm tie kļūst redzami, tad telpās, kur intensīvi tiek izmantots ūdens, tiek rekomendēts līmēt gaišas flīzes. 

Glazētas flīzes vairāk atstaro gaismu un dot telpai gaišas telpas iespaidu. Ar matētām flīzēm izlīmēta platība vienmērīgi atstaros gaismu visos virzienos. Gaišas vienādu toņu flīzes, it sevišķi, ja to virsma ir pulēta, ir ļoti jutīgas pret konkrētiem traipiem, tāpēc tām ir nepieciešams pievērst vairāk uzmanības. Mazliet raibi zemes toņi nav tik silti.

 

Pēc apdares darbiem nevilcinieties

Uzrunātie eksperti, stāstīdami par flīžu apkopi, vispirms uzsvēra nepieciešamību notīrīt flīzes pēc apdares darbiem. No to virsmas jānoņem flīžu līmes, apmetuma atliekas. Šeit lieti noderēs skābs tīrītājs, kas ir jāizmanto precīzi saskaņā ar ražotāja instrukcijām. 

„Vislabāk pirms mazgāšanas uz nelielas platības veikt izmēģinājumu. Tirgū ir pieejams plašs skābu tīrītāju piedāvājums, taču ne visi tīrīšanas līdzekļi ir vienādi efektīvi. Piemēram, Itālijas ražotājs „Fila” piedāvā īpaši spēcīgus un efektīvus tīrīšanas līdzekļus, kuriem, lai gan tie ir ļoti koncentrēti, nav nepatīkamas asas smakas, ir videi un cilvēkam, kas mazgā virsmu, nekaitīgi,” ieteica SAS „Mproducts” projektu vadītājs Darjus Kasaitis.

 
Netīrumi neieēdīsies, ja...

...pēc klāšanas un nomazgāšanas flīzes impregnēsiet. Impregnants – īpašs līdzeklis, kas iesūcas flīzēs, reaģē ar to struktūru un veido aizsargslāni, kas atgrūž ūdeni, dažādus netīrumus, bet ļauj virsmai elpot. Impregnētas flīzes pat intensīvas izmantošanas apstākļos paliek tīras. To virsma nekļūst tumšāka un netīrumi neieēdas un ir viegli noņemami ikdienas tīrīšanas laikā.

Flīzes var impregnēt ar bezkrāsainu vai piesātinājumu piešķirošu impregnantu.

Lai ietaupītu, varat izvēlēties impregnantu, kas paredzēts tikai flīžu šuvju cementa javai. Šis līdzeklis labi iekļūt šuvju struktūrā, veido izturīgu aizsargslāni, šuves kā jaunas saglabājas ilgu laiku un nemaina savu krāsu.

 

Katru dienu – mēreni un saprātīgi

Flīžu ikdienas kopšanai piemēroti daudzi tīrīšanas līdzekļi. Vajadzētu tikai vērst uzmanību uz to, ka tādu tīrītāju pH (skābuma līmenis) būtu pēc iespējas tuvāks 7, t. i., pēc iespējas neitrālāks. Tāds tīrītājs nekaitēs flīzēm un šuvju apmetumam. 

Netīras flīzes pietiek notīrīt ar mitru sūkli un noslaucīt ar sausu lupatu. Nav ieteicams pārspīlēt, izmantojot abrazīvus tīrīšanas līdzekļus, spodrināšanas līdzekļus, metāla sukas.

 

Tās var arī vaskot!

Ir izveidots speciāls vasks ne tikai koka grīdām, bet arī flīžu pārklājumam. Flīžu virsmu tas aizsargā pret mehāniskiem skrāpējumiem. Vaskot grīdas, t .i., pulēt ar speciālu šķidro vasku, tiek rekomendēts periodiski; cik bieži to darīt, ir atkarīgs no kustības intensitātes. Starp citu vasks var būt matēts, spīdīgs, ļoti spīdīgs un pat ar aizsardzību pret slīdēšanu! 

 

Antibakteriāli līdzekļi arī apmetumam

Ļoti piesārņotas virsmas vislabāk notīra sārmu tīrīšanas līdzekļi. Tie noņemt sadzīves, tauku izcelsmes, smērvielu, sodrējus, apavu atstātās zīmes.

Var iegādāties arī speciālus līdzekļus, kas paredzēti akmens un keramikas flīžu apmetuma tīrīšanai un kopšanai. Tas ir antibakteriāls līdzeklis, kas pilnīgi iznīcina baktērijas, pelējumu vai dubļus, sniedz ilgstošu aizsardzību pret virsmas atkārtotu piesārņojumu. Tādi speciālie tīrīšanas  līdzekļi ne novērš bioloģiskas izcelsmes piesārņojumu, bet arī noņem netīrumus no dažādām virsmām, lieliski pārvar arī kaļķa nosēdumus. Šis līdzeklis ir neaizstājams vannasistabas flīžu kopšanai.