Izvēlamies jumta segumu

 

BITUMENA DAKSTIŅU JUMTA SEGUMA PRIEKŠROCĪBAS

Šim jumta segumam piemīt specifiski tehniskie raksturlielumi. Bitumena dakstiņi izceļas ar īpašu izturību pret UV staru, kā arī vēja iedarbību. Dakstiņi pie to pamatnes ne tikai tiek piekalti, bet tiem ir arī lipīgas virsmas vai joslas, kas paredzētas to salīmēšanai citu pie cita, tāpēc šādi veidots jumts ir pilnīgi hermētisks un izturīgs pat pret stiprām vēja brāzmām. Šāds jumta segums ir mīksts, tāpēc lieliski slāpē nokrišņu radīto troksni – tas negrab un arī neuzkrāj statisko elektrību. Turklāt bitumena dakstiņi ir ugunsdroši – pat ja uz seguma nokļūs dzirksteles, dakstiņi neaizdegsies. Piedevām šis segums ir viegls un mājai neradīs papildus slodzi.


 

• Piemērots segums sarežģītu konstrukciju jumtiem, piemēram, kupoliem, kā arī nelielām ēkām: lapenēm, malkas šķūnīšiem, noliktavām, garāžām utt.

• Plaša krāsu un formu izvēle. Ir pieejami vairāk nekā 50 dažādu krāsu toņu un formu varianti.

• Ilgmūžība – divslāņu laminētajiem dakstiņiem tiek dota veselu 50 gadu garantija!

• Ērta montāža – dakstiņu iepakojumu viegli var panest viens cilvēks, turklāt uzstādīšanas darbu veikšana nav sarežģīta arī vienatnē, atliek tikai sekot ražotāja dotajām uzstādīšanas instrukcijām. Piedevām jumta klāšanas procesā rodas maz atlikumu jeb atgriezumu.

• Vienkārša atjaunošana – jauno dakstiņu kārtu var likt tieši uz vecās, tāpēc jumta atjaunošanas izmaksas samazinās līdz minimumam.

• Atkusnis nesagādās problēmas – sniega sega nokūst lēnām un neslīd no jumta, radot apdraudējumu.

 

TĒRAUDA JUMTA SEGUMA PRIEKŠROCĪBAS:

 

• Viegls, bet tajā pašā laikā izturīgs un hermētisks segums.

• Viegli apstrādājams, ātri uzklājams – darbi notiks ātrāk un izmaksās mazāk, jo šis jumta segums ir viegli piestiprināms, bet montāžai nav nepieciešamas īpašas jumiķa iemaņas vai specifiski instrumenti.

• Nav nepieciešama ļoti stingra koka spāru un latojuma konstrukcija, kā arī vienlaidu plātņu pamatne, kas ir speciāls viengabalains segums, tāpēc koka konstrukcija, izvēloties tērauda jumtu, neizmaksā daudz.

• Ilgmūžīgums – šis segums ilgi saglabās nemainīgu, spilgtu krāsu.

• Nav nepieciešama specifiska kopšana, šis segums gadu gaitā neapaugs ar ķērpjiem un sūnām.

• Aukstumizturība – tērauda jumts neplīsīs un nedrups pat vislielākajā salā.

• Viegla kopšana aukstajā gadalaikā – ziemā nebūs nepieciešams kāpt uz jumta, lai to atbrīvotu no sniega, jo tas uz jumta ilgi nekrāsies, bet gan noslīdēs nost. Līdz ar to nebūs bažu, ka no sniega svara varētu ieliekties koka konstrukcija.

• Plaša izvēle – ir pieejama lieliska krāsu un profila rakstu izvēle, kas atkarīga no jumta slīpuma. Ja jūsu būves jumta slīpuma leņķis būs lielāks par 14 grādiem, varēsiet brīvi izvēlēties jebkuru profila rakstu, taču, izvēloties 11–14 grādu leņķi, piemērotas būs trapecveida profilētās loksnes, un visbeidzot, ja izraudzīsieties minimālo 7 grādu jumta slīpuma leņķi, tad jūsu projektam vislabāk derēs tikai ļoti hermētiski rievainie vai velmētie profili.

• Minimālais jumta slīpums ir 7 grādi, maksimālais – neierobežots, līdz pat 90 grādu leņķim. Tas nozīmē, ka rievainos vai velmētos profilus var izmantot arī kā sienu segumu, jo sevišķi tāpēc, ka velmēto lokšņu stiprinājuma skrūves, kas gatavotas no nerūsējošā tērauda, ir paslēptas zem seguma un no ārpuses nav redzamas. Šī iemesla dēļ pastāv neliela iespēja, ka uz jumta krāsies lapas, skujas un citi gruži.

• Ražotāja garantija – piemēram, ar poliesteru klātiem jumta segumiem ražotāji dod pat līdz 10 gadu garantiju estētiskajām un 30 gadu garantiju tehniskajām īpašībām, bet dažu ražotāju produktiem ir pat 20 gadu garantija estētiskajām un 50 gadu garantija tehniskajām īpašībām.

• Ērta montāža – jumta segumu varēsiet samontēt arī paši, ja izvēlēsieties speciālu segumu no nelielām loksnēm.

• Ilgtspēja – tērauds ir videi nekaitīgs materiāls, tas ir viegli pārstrādājams un atkārtoti izmantojams.

Pievedām optimālo jumta hermētiskumu, ilgmūžību un estētisko izskatu var iegūt, ja visas jumta daļas izvēlas no viena ražotāja – segumu, kvalitatīvas stiprinājuma skrūves, lietus ūdens noteku sistēmu, kā arī jumta drošības elementus.

 

KERAMIKAS UN BETONA DAKSTIŅU SEGUMU PRIEKŠROCĪBAS:

 

Ilgstoša pieredze rāda, ka keramikas vai betona dakstiņi ir ļoti piemēroti Latvijas klimatam: piekrastes un piejūras novados dakstiņu jumti kalpo simtiem gadu, tāpat arī iekšzemē betona dakstiņu jumti saglabājušies un kalpo jau kopš starpkaru perioda un vēl joprojām ir droši un hermētiski.

• Ilgmūžība – keramikas dakstiņu ilgmūžība nevienam vairs nav jāpierāda, to apliecina arī dakstiņu jumtu tradīcijas daudzās Eiropas valstīs. Padomju laikā Baltijas valstīs šo tradīciju centās iznīcināt, bet tagad arvien vairāk cilvēku izvēlas dakstiņu jumtus ne tikai jaunbūvēm, bet arī ēku renovācijā.

• Svars – jumta seguma svars nodrošina tā izturību pret kritiskiem laikapstākļiem, tādiem kā stipras vēja brīzes, negaiss, krusa. Turklāt jo masīvāks būs padevies jumta segums, jo tas labāk absorbēs troksni un mazāk uzsils vasarā.

• Krāsu stabilitāte un integritāte – keramikas dakstiņu krāsa tiek uzklāta pirms to apdedzināšanas. Pēc apdedzināšanas krāsa kļūst par daļu no dakstiņa virsmas, tāpēc tā nelobās un neizbalē. Kvalitatīvu betona dakstiņu krāsa ar laiku gan mainās, tomēr tas notiek minimāli un vienmērīgi, tāpēc šīs izmaiņas ir nemanāmas.

• Hermētiskums – neviens nevēlas caurumus savas mājas jumtā. Tāpēc dakstiņi ir lieliska izvēle, jo tos uzstāda ar speciālu stiprinājumu palīdzību, nevis ar skrūvēm kā parasti piestiprina šīfera loksnes, tāpēc jumtā nav caurumu, kuriem ar laiku padoties stihiju ietekmei. Tomēr šādam jumtam ļoti svarīgi ir pareizi izvēlēties to veidojošos elementus. Proti, necaurlaidības nodrošināšanai jāizvēlas arī kvalitatīvi un piemēroti necaurlaidīgie materiāli, bet vislabāk ir izmantot ražotāja ieteiktos risinājumus.

• Ilgtspēja – dakstiņi tiek izgatavoti no dabiskiem materiāliem, ko izmanto jau gadsimtiem ilgi. Šī jumta seguma izgatavošanā netiek izmantotas videi un cilvēkiem kaitīgas ķīmiskas saistvielas.

Jumta konstrukcija un slīpums – dakstiņu jumta segumu ieteicams klāt uz jumtiem, kuru slīpums ir lielāks par 14 grādiem, taču, ierīkojot pilnībā ūdensnecaurlaidīgu pārklājumu, dakstiņus var likt arī uz jumtiem ar zemāku slīpumu. Tas tāpēc, ka jumta konstrukcijai primāri ir jāspēj izturēt sniega un vēja slodze un savs svars un tikai pēc tam – jumta seguma svars. Tas nozīmē, ka jumta pārklājuma ietekme uz konstrukciju ir minimāla, bet sniega un citu dabas stihiju slodzei tā ir vislielākā. Parasti dakstiņu viļņoto lokšņu vai skārda jumtiem jumta konstrukcija tiek veidota vienādi.

Dakstiņi ir klasisks jumta segums, taču tie vēl joprojām tiek uzlaboti, izmantojot tehnoloģiskās inovācijas. Kā piemēram, tāda inovatīva pieeja kā jauns, infrasarkanos starus atstarojošs dakstiņu segums vēl vairāk samazinās jumta pārkaršanas risku, tāpēc gaisa temperatūra apdzīvojamā mansardā vasaras laikā var samazināties pat par 2° C nekā būvēs ar cita tipa jumta segumiem.

Cena un kvalitāte. Bieži vien, izvēloties jumta segumu, mēs vadāmies tikai pēc cenas, nepievēršot gana lielu vērību kvalitātei un citiem racionāliem apsvērumiem. Dažus segumus cilvēki izvēlas aiz vispārizplatītiem paradumiem, kas saglabājušies no padomju laikiem, bet citus iesaka jumiķi, jo to montāža ir ātrāka un vieglāka, neņemot vērā, ka gala lietotājam tas ne vienmēr ir noderīgi. Jumta segumu cenas ir ļoti atšķirīgas – tas ir atkarīgs no ražošanas izejvielām un kvalitātes. Tāpēc visracionālākais un ekonomiskākais risinājums, ņemot vērā cenu, īpašības un kalpošanas ilgumu, varētu būt betona dakstiņi.

 

NIEDRU JUMTU PRIEKŠROCĪBAS:

 

• Ekoloģisks – niedru jumta segums ir viens no ekoloģiskākajiem risinājumiem. Organiskas izcelsmes niedru jumts ilgtermiņā rada siltu, dzīvības piesātinātu atmosfēru mājoklī. Niedres izaudzē daba, cilvēks to augšanu nekādā veidā neietekmē, tikai tās nogriež, attīra, izžāvē un sagatavo uzklāšanai.

• Ilgmūžība – niedres ir izturīgas pret nelabvēlīgu laika apstākļu ietekmi, piemēram, pret mitrumu, saules stariem un UV iedarbību. Niedru jumti kalpo vairāk kā 50 gadus. Ja niedru jumtu ir klājuši profesionāli speciālisti, ilgmūžības ziņā tas nepiekāpjas tradicionālajiem jumta segumiem, bet gan tieši pretēji – daudzus pat pārspēj.

• Siltumizolācijas īpašības – niedre ir augs ar porainu struktūru, tās stiebrā ir šķērssieniņas, kuras izvietotas visā stiebra garumā apmēram 30 cm attāluma cita no citas (30 cm niedru kārtas siltuma vadītspēja ir 0,20 W/mK). Šī niedres uzbūve neļauj skaņai un siltumam viegli izplatīties; līdzīgu īpašību praktiski nav nevienam citam jumta segumam. Pareizi uzklāta niedru jumta siltumvadītspēja ir vienāda ar 10 cm biezas stikla vates kārtas siltumvadītspēju. Tikai pēdējā desmitgadē ēku būvniecības noteikumos tikusi piefiksēta šāda jumta seguma izolācijas prasība, bet niedru segumam šī īpašība piemitusi jau gadsimtiem ilgi. Zem niedru jumta būs silti ziemā un vēsi vasarā!

• Trokšņa izolācijas īpašības – no niedrēm veidots jumts ir kluss, skaņu izolējošs. Niedru jumts negrabēs, tāpēc bēniņos nebūs dzirdams ne stipra lietus, ne krusas vai citu dabas parādību radītais kaitinošais troksnis.

• Mitrumizturības īpašības – niedru sastāvā ir vaska komponenti, turklāt tās ir ūdens augs, tāpēc ir mitrumizturīgākas salīdzinājumā ar citiem salmu veidiem.

• Pielietojums arhitektūrā – niedru jumtu ir viegli piemērot pat vissarežģītākajiem plastisko konstrukciju risinājumiem. Šis segums ir piemērots sarežģītas formas vai nestandarta konstrukcijas jumtiem. Tas būs nevainojami piemērots gan dzīvojamām mājām, gan vasarnīcām un pirtīm, gan mazās arhitektūras būvēm, lapenēm, klētīm – jebkurai lauku, pilsētas vai piepilsētas ēkai, kurai ir slīpa jumta konstrukcija.

• Seguma biezums – niedres veido unikālu jumta segumu, kam piemīt necaurlaidība, slīpums, viļņojums un ekskluzivitāte. Visas citas jumta segumu sistēmas parasti nav biezākas par 3 cm, bet visbiežāk – tikko 0,5 cm. Niedru jumti ir vienīgie, kuru seguma biezums ir veseli 25–35 cm.

• Jumta elementu ierīkošana – uz niedru jumta tāpat kā uz jebkura cita jumta seguma var ierīkot aizsargbarjeras pret sniegu un citus jumta elementus. Vienīgā atšķirība to ierīkošanā ir tā, ka nepieciešams izmantot šim jumta klājumam piemērotus stiprinājumus.

• Ekskluzivitāte – profesionālu jumiķu uzlikts niedru jumts ēkai piešķirs ekskluzivitāti: tas ne tikai piesaistīs garāmgājēju skatienus, bet arī krietni paaugstinās ēkas vērtību. Būve ar niedru segumu var lieliski iekļauties tikpat labi ārpilsētas dabas ainavā, cik modernā pilsētas vidē.